środa, 17 grudnia 2014

Raku

W ostatnim czasie miało miejsce wyjątkowo miłe rakowe spotkanie. Lecz tu nie o raki chodzi, a o RAKU czyli technikę wypalania ceramiki, która charakteryzuje się tym, że jest dość nieobliczalna.

Swoje korzenie ma w sztuce ... japońskiej, a za jej 'ojca' uważany jest Chojiro, który żył w Kioto w latach 1516-1592. Cała sztuka wypału polega na wyciąganiu prac z pieca rozgrzanego do około 900-1150 stopni Celcjusza i przełożeniu ich do materiału redukcyjnego, którym na przykład są trociny, gazeta, siano, trawa oraz schłodzeniu w wodzie.

Wypał jest ciekawym doświadczeniem nie tylko ze względu na brak możliwości przewidzenia efektu końcowego, ale również ze względu na dodatkowe przeżycia i warunki panujące podczas samego wypału :)

 
 
 
 

A dlaczego efekt końcowy jest nieprzewidywalny? Każdy z czynników ma tutaj ogromny wpływ - temperatura w piecu, czas wyjęcia naczyń, zastosowany czas redukcji, użyty rodzaj materiału i szkliwa, a nawet czas schładzania. Dlatego całość jest tak intrygująca i wciągająca.

 

Dla mnie było to pierwsze w życiu spotkanie z ceramiką. I jak się okazało nie ostatnią :) W Tczewie na szczęście też można czasami artystycznie się wyżyć :)

Na efekty wypalenia tym razem w piecu elekrycznym czekam dla tegorocznych ozdób świątecznych:

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Asia, ja się nie mogę doczekać kolejnego wypału w raku :) Trza się w końcu wprawiać w fachu trociniary ;)

   Usuń
 2. Raku jest bardzo pociągające, lubię nieprzewidywalne rzeczy, dlatego uwielbiam filc tak samo jak ceramikę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwoliłam sobie przejrzeć Twoje prace filcowe. Są piękne, ale akurat ten materiał do mnie nie przemawia ;) W każdym razie domyślam się dlaczego jest nieprzewidywalny ;) pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. A co nieprzewidywalnego jest w filcu? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nadal jeszcze nie widziałam na żywo co wyszło z moich ulepków. Zazdroszczę wam tej zabawy z wypałem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale świetna zabawa, zdjęcia są świetne, super że widać krok po kroku;)

  OdpowiedzUsuń

Zajrzyj również na: